Інтегроване заняття в середній групі: план проведення
Хто з нас давно не відвідував дитячий сад? Воно й не дивно, адже від того, як малюк пристосований до соціуму, спілкування з однолітками і дорослими людьми, багато в чому залежить його майбутня успішна адаптація в шкільному колективі. Тому для того щоб стати успішним, товариським, мати логічний склад розуму і бути здатним самостійно знайти рішення в будь-якої складної ситуації, дитині просто життєво необхідно відвідувати дитячий садок. Дітлахів 4-5 років прийнято називати дошкільнятами. У цьому віці батьки ведуть їх в середню групу ДОУ. Завдання педагогів в цей період полягає в тому, щоб максимально розвинути здібності дітей, збагатити накопичений ними до цього багаж знань і підготувати їх до шкільного життя. Для цього в дитячих садах проводять заняття, звані інтегрованими. Про те, що вони собою являють і яку роль відіграють в інтелектуальному розвитку малюків, дізнаємося з цієї статті.
Відео: Розвиток мови в дитячому садку в старшій групі
Що таке інтегроване заняття?
Простими словами можна сказати, що інтегроване заняття (в середній групі включно) - це не що інше, як сукупність прийомів, використовуваних з метою визначення вихованцями суті досліджуваної теми, формування у них цілісної картини аналізованого явища чи процесу. Подібне заняття є тематичним і включає в себе кілька різних видів діяльності. Завдяки цьому процес навчання не втомлює дітей, а, навпаки, викликає у них підвищений інтерес до навчання і бажання пізнавати нове і невідоме. Крім цього, інтегроване заняття в середній групі є нетривалим, і у хлопців залишається достатньо часу на ігри і прогулянки на свіжому повітрі.
Що слід враховувати при плануванні інтегрованого заняття?
Навчання дошкільнят - складний процес, що вимагає від педагогів не тільки відповідних знань, а й старанності, терпіння і величезних зусиль. Важливо відзначити той факт, що, плануючи кожне інтегроване заняття в середній групі, необхідно враховувати наступні моменти:
- Матеріал повинен подаватися в стислій формі, компактно і чітко.
- Кожне заняття має бути продумано до найдрібніших подробиць і відповідати навчальній програмі.
- На всіх етапах заняття викладається дітлахам матеріал інтегрованих предметів повинен бути взаємопов`язаним і взаємообумовлених.
- Навчальний матеріал повинен викладатися в зрозумілій для дітей формі.
- Інтегроване заняття в середній групі має бути інформаційно ємним, але стислим з точки зору часових рамок.
- Заняття необхідно проводити систематично, з повторенням пройденого раніше матеріалу.
Необхідність інтегрованих занять
Потреба в проведенні інтегрованих занять в ДНЗ обумовлена низкою причин, найбільш важливими з яких є:
- Навколишній світ пізнається дітьми в своєму величезному різноманітті.
- Інтегроване заняття в середній групі сприяє розвитку інтелектуального потенціалу кожної дитини окремо, викликаючи у нього інтерес до навчання і пізнання.
- Науково доведено, що систематичне проведення інтегрованих занять сприятливо впливає на розвиток комунікативних здібностей вихованців. Діти вчаться правильно висловлювати свої думки, виразно і чітко пояснити свою точку зору.
- інтегровані заняття проводяться в нестандартній і цікавій формі, завдяки чому діти не перевтомлюються, знаходяться в доброму гуморі, з задоволенням йдуть на контакт і підтримують діалог.
- Інтеграція в освіті пояснюється потребою сучасного світу в висококваліфікованих фахівцях, підготовка яких повинна починатися з самого раннього віку, тобто з дитячого садка.
- За рахунок того, що інтегровані заняття включають в себе відразу кілька предметів, у дітей залишається більше часу на ігри, спілкування та творчу діяльність.
- Малюки самореалізовуватися, самовиражаються, набуваючи тим самим віру у власні сили і здібності.
Приклад плану заняття на тему «Зима»
Перш ніж провести інтегроване заняття в середній групі на тему «Зима», педагог складає детальний план. У стислій формі він може виглядати наступним чином:
1. Мета - збагатити знання дітей про пори року та природних явищах, характерних для них.
2. Завдання - закріпити знання дітей про зміни, що відбуваються в природі в зимовий період.
3. Плановані результати:
- діти знають, які природні явища мають місце взимку;
- безпомилково визначають зиму по її основними ознаками;
- можуть без сторонньої допомоги домалювати малюнок на тему «Зима».
4. Методи: розповідь, діалог, наочне приладдя, аналіз, експериментування.
5. Підготовка до заняття: прогулянка з дітьми, під час якої їх увага спрямовується на те, як йде сніг, як він лягає на ґрунт, дерева, будинки-педагог пропонує дітям зліпити сніговика, пограти в сніжки і побудувати фігурки зі снігу та льоду.
6. Хід заняття:
I) Вступна частина - педагог вбирається в костюм Зими, входить в групу і вітає хлопців.
II) Основна частина:
- за допомогою різних загадок вихователь з`ясовує, що дітлахам відомо про зиму;
- використовуючи наочний посібник, педагог доповнює відповіді дітей;
- нову інформацію пропонується закріпити практично (проводиться якийсь захоплюючий експеримент);
- фізкультурна пауза;
- проведення дидактичної гри, в ході якої хлопці повинні виявити ознаки досліджуваного пори року;
- дітворі пропонується намалювати малюнок на тему «Зима».
III) Підсумок інтегрованого заняття: педагог дякує дітей за проявлений інтерес, задає навідні запитання і хвалить за правильні відповіді.
Приклад заняття (інтегрованого) на тему «Весна»
Інтегроване заняття в середній групі на тему «Весна» можна спланувати таким чином:
- Постановка мети - продовжити знайомити дошкільнят із змінами, що відбуваються в природі ранньою весною.
- Завдання - закріпити знання дітей про весну.
- Використовувані прийоми: бесіда, читання літератури на відповідну тему, спостереження, аналіз, порівняння, спів, малювання.
- Підготовча робота: прогулянка на свіжому повітрі, під час якої вихователь просить дітей звернути уваги на зміни, що відбулися в природі після закінчення зими (розтанув сніг, по дорогах біжать струмочки, з`являється травичка і перші квіточки і т. Д.).
- Хід заняття:
- Загадки на тему «Весна».
- Читання вірша про весну, після чого педагог задає дітям питання.
- Проведення дидактичної гри, в ході якої діти повинні включити уяву і продемонструвати, як росте трава, розцвітають квіти, все яскравіше світить сонечко, зростає день і зменшується ніч;
- Фізкультурна пауза, пальчикова гра.
- Проведення гри «Вгадай дитинча»: вихователь називає тваринного, а завдання дітлахів - правильно назвати його дитинча.
- Заучування пісні про весну.
Відео: Заняття математики в старшій групі дитячого садка
Приклад плану-конспекту заняття на тему «Осінь»
Інтегроване заняття в середній групі на тему «Осінь» можна провести, дотримуючись наступного плану:
- Мета - закріпити знання дошкільнят про осінь і відбуваються в цьому сезоні природних явищ.
- Завдання: навчити дитину бережно ставитися до природи, закріпити знання малюка про осінь.
- Використовувані методи: діалог, невелика театралізована вистава за участю дітей, читання віршів і відгадування загадок, наочний матеріал у вигляді слайд-шоу.
- Підготовка до заняття: організація екскурсії в ліс.
- Хід заняття:
- Вихователь вбирається в костюм весни, вітає дітей і просить їх відгадати кілька загадок на тему осені.
- Педагог з виразом читає 1-2 вірші про осінь, після чого задає дітлахам питання.
- Щоб інтегроване заняття в середній групі на тему «Осінь» було захоплюючим, педагог пропонує вихованцям взяти участь в невеликому театралізованій виставі. Для цього він роздає їм маски різних звірів і допомагає вивчити короткий текст з 1-2 пропозицій.
- Вихователь просить дітей підійти до комп`ютера і демонструє їм слайд-шоу про осінь і різних осінніх явищах.
Приблизний план заняття з математики
Можна провести інтегроване заняття в середній групі з математики під назвою «Математичний паровозик». Спланувати таке заняття нескладно. Наприклад:
Відео: Заняття з фізичної культури для дітей старшої групи
- Мета - навчити дитину правильно визначати геометричні фігури, а також відрізняти ранок з кожним днем, вечір від ночі.
- Завдання - закріпити знання дитини про геометричні фігури.
- Методи: діалог, розповідь, спостереження, порівняння, наочний матеріал.
- Підготовка до заняття: педагог підбирає для майбутнього заняття набір геометричних фігур яскравих кольорів, розставляє на столах олівці, пензлики, гуаш, альбоми для малювання, робочі зошити, на стіну клеїть плакат, на якому зображені частини доби.
- Хід заняття:
- Вихователь входить в приміщення, вітає дітей і пропонує їм відправитися в подорож на паровозі. У цій захоплюючій поїздці педагогу належить бути кондуктором, а хлопцям - пасажирами.
- Дошкільнята повинні визначити свої місця в вагонах відповідно до запропонованих їм цифрами (від 1 до 5).
- Після того як діти займуть свої місця в «вагонах», вихователь урочисто оголошує, що поїзд відправляється.
- Тримаючись за спини один одного, діти переміщаються по приміщенню доти, поки вихователь не оголосить зупинку.
- Перша зупинка називається «М`ячі». Педагог показує вихованцям спочатку один м`яч, а потім кілька. М`ячі повинні бути різних кольорів і розмірів. Дітям пропонується назвати, якого вони кольору, форми, і порахувати їх кількість.
- Друга зупинка називається «Частини доби». Педагог просить вихованців підійти до плакату «Частини доби», уважно його розглянути і скласти по ньому коротке оповідання. Після того як діти впораються з цим завданням, вихователь пропонує їм відкрити свої робочі зошити і намалювати в них вечірню прогулянку з батьками.
- Третя зупинка називається «Геометричні фігури». Вихователь разом з дітьми підходить до столу, на якому розташовані різні геометричні фігури. Перед хлопцями ставиться завдання правильно вибрати ту з них, яку назве педагог. Далі слід робота в зошитах. Дошкільнята повинні намалювати все вивчені ними геометричні фігури і прикрасити їх.
- Четверта зупинка називається «Улюблена група». Педагог оголошує про те, що подорож підійшла до кінця, і хвалить дітей за їх хорошу поведінку і проявлений ними інтерес.
Приклад плану заняття по ФГТ
Інтегроване заняття в середній групі по ФГТ на тему «Весела прогулянка» можна провести, керуючись наступним планом:
- Мета - ознайомити дітей з правилами безпеки, яких необхідно дотримуватися на вулиці.
- Завдання - сформувати у дітей навички безпечної та культурного поведінки на вулиці.
- Використовувані методи: іграшкові автомобілі, світлофор, білі паперові смужки (пішохідний перехід).
- Підготовка до заняття: екскурсії в межах міста, перегляд фотографій і тематичних ілюстрацій, діалог, читання пізнавальних розповідей.
- Хід заняття:
- Вихователь заходить в групу і вітає дітей.
- Вихователь пропонує хлопцям поговорити і розповісти, як кожен з них дістався сьогодні в садок. При цьому, щоб спростити дітям завдання, педагог задає їм навідні запитання і показує різні ілюстрації.
- Далі вихователь показує дошкільнятам світлофор і пояснює значення кожного його кольору. Після цього дітям пропонується послухати захоплюючу розповідь з метою кращого запам`ятовування отриманої інформації.
- Слід гра «Я - пішохід». Суть полягає в тому, щоб діти побудували на своїх столах справжній маленький містечко, в якому є великі і маленькі вулиці, дороги, автостради, пішоходи і різні види транспорту. Діти повинні пересувати фігурки пішоходів по «місту», не порушуючи при цьому елементарних правил безпеки.
- Після закінчення гри педагог просить вихованців намалювати світлофор і розфарбувати його, а потім пояснити позначення кожного кольору.